„Вакцинираните во септември би биле најдобро подготвени- летниот бран беше мини во однос на она што не очекува есенва“

Објавено на 16 септември, 2021 во 19:12

Кривата на вакцинираноста веќе започнува да се израмнува, што значи дека толку бил интересот за вакцинација. Вистинска штета, затоа што вакцинираните во септември би биле најдобро подготвени за есенскиот бран, пишува во својата ковид анализа проф. Дејан Трајковски.

-Охрабрени од намалувањето на дневните броеви на новодијагностицирани, населението престанало да се вакцинира, а не знае дека летниот мини бран на северозападот беше само најава за тоа што следува есенва во остатокот од државата. Впрочем, веќе се забележува достигнувањето на минимумот, после што ќе започне постепениот раст, загревање за есента.

40-процентниот опфат изгледа дека е максимумот за Македонија. Тоа што властите изнесуваат некакви проценти на вакцинирани во однос на возрасното население повеќе претставува залажување на самите себе, отколку што одразува некаков задоволителен степен на заштита.

За споредба, во Португалија имаат речиси 90% опфат со вакцинација кај вкупното население, преку 50% кај младите од 12 од 18 години и речиси 100% кај постарите од 65 години.

Да не се чудиме потоа зошто сме на светската топ-3 листа според одвишна смртност, а наскоро ќе бидеме и први. Тоа е најлогично за население коешто не сака да се вакцинира, не сака да одржува растојание, не сака да се тестира, а многу сака гужви на свадби и во затворени кафеани, пишува Трајковски.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.