Во изминатото деноноќие произведени се 18.203 MWh електрична енергија

Објавено на 6 март, 2023 во 10:11

АД ЕСМ на 05.03.2023 година произведe 18.203 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 15.118 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 3.085 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 05.03.2023 година.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.