Зголемена цената на нафтата на берзите 

Објавено на 8 август, 2022 во 10:08

Цените на нафтата денеска се зголемија од повеќемесечните најниски нивоа, бидејќи апетитот на инвеститорите се зголеми откако податоците за работните места во САД и кинескиот извоз ги намалија грижите за рецесија.

Фјучерсите на суровата нафта брент поскапеа за 22 центи, или 0,2%, на 95,14 долари за барел. Американската сурова нафта WTI беше на 89,18 долари за барел, што е раст од 17 центи или 0,2%.

Двата договори се зголемија во петокот, откако растот на работните места во САД, најголемиот светски потрошувач на нафта, неочекувано забрза во јули. Кина, исто така, ги изненади пазарите во неделата со побрз од очекуваниот раст на извозот, пренесe Ројтерс.

Знаците за слаба побарувачка за американските акции минатата недела поттикнаа надолно тргување, рече Стивен Инес, управен директор на SPI Asset Management. Но, податоците за работните места и извозот донекаде го сменија тој став, додаде тој.

Цените на Брент во првиот месец од минатата недела ги достигнаа најниските нивоа од февруари, паѓајќи за 13,7% и забележаа најголем неделен пад од април 2020 година, додека WTI загуби 9,7% бидејќи грижите за рецесија што ја погоди побарувачката нафта ги оптоварува цените.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.