Северна Кореја денеска го извела петтото нукеларно тестирање, кој државната телевизија го опиша како „најсилната експлозија која ја предизвика Пјонгјанг“.

Бразилската полиција спроведе денеска голема операција во рамки на истрагата за проневера во главните државни пензиски фондови од најмалку осум милијарди реали (2,4 милијари долари).

Меѓународниот филмски фестивал во Венеција, 73. по ред, отворен е синоќа со филмот „La la Land“ со Рајан Гослинг и Ема Стоун во главните улоги.

Невреме проследно со пороен дожд, град и грмежи синоќа ја погоди западна Србија, предизвикувајќи штети на патната инфраструктура и на земјоделските насади.

Грчката полиција уапси 24 лица осомничени за учество во шема на нелегална паричен трансфер од Грција во странство спротивно на утврдениот режим за контрола на движењето на капитал.

Светот ќе се претвори во спорт во следните 16 дена.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново