Фризерски салон треба да плати 230.000 евра поради погрешна фризура

Објавено на 4 октомври, 2021 во 10:28

На фризерски салон во Индија му било наредено да плати дваесет милиони рупии, или околу 231.000 евра, како казна. Причината за толку висока казна е погрешната фризура.

Во образложението на пресудата, судот забележа дека жената, поради долгата коса, добивала ангажмани со компании кои произведуваат или продаваат производи за коса, пишува Malay Mail.

Фризерите и ја ја скратија косата во салонот сосема поинаку од она што таа го барала, и со тоа и предизвикаа голема загуба во бизнисот. На салонот, кој е дел од познатиот ланец хотели во Делхи, му било дозволено да поднесе жалба на пресудата, објави Би -Би -Си.

Документите од судот открија дека фризерот исекол голем дел од косата, „оставајќи само десет сантиметри надолу по рамото“.

-Таа повеќе не може да го види својот одраз во огледалото. Нејзината работа вклучува комуникација со луѓе, што значи дека треба да биде вклучена во состаноци и интерактивни сесии. Но, таа ја загуби самодовербата поради косата , се наведува во судскиот налог.

Кога се пожалила во салонот, и била понудена бесплатна терапија за коса како надомест за грешка.

Жената пред судот изјави дека третманот е „сомнителен и дека резултираше со дополнително оштетување на нејзината коса“.

-Таа, исто така, претрпела загуба на приход поради ментален слом по погрешна фризура, а потоа и по болниот третман. Таа, исто така, ја напуштила и својата работа. „Две години по овој инцидент, таа се соочи со болка и траума“, се вели во соопштението на судот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.