Јапонија постави нов рекорд во бројот на стогодишници

Објавено на 24 септември, 2021 во 11:24

Јапонија, која има најмногу стогодишници од сите земји во светот во однос на вкупното население, оваа година постави нов рекорд за бројот на луѓе чии години се изразени во трицифрен број.

Бројот на стогодишници во Јапонија, земја позната по долговечноста на своето население, го достигна највисокото ниво откако се чува овој вид евиденција. Од 15 септември, во таа земја има дури 86.511, пренесуваат јапонските медиуми.

Во таа островска земја со 125,5 милиони жители, во споредба со минатата година, имаше значителен раст од 6.060 граѓани кои достигнаа „трицифрени“ години.

Во однос на апсолутниот број стогодишници, Јапонија традиционално е на второ место во светот по САД, но бидејќи има значително помалку жители од нив, убедливо ја води планетата во процентот на стогодишници во населението.

Жените се исклучително долговечни

Бројот на стогодишници во земјата на изгрејсонцето постојано се зголемува веќе 51 година, од 1970 година, кога имаше само 310.

Причината за овој мал број, покрај фактот дека населението на крајот на 19 век било многу помало отколку подоцна, треба да се бара во многуте природни и социјални катастрофи што ја погодија империјата на Далечниот Исток во првата половина на 20 век, како што се туберкулоза и шпанска треска, повеќе случаи на масовно гладување и загуба на живот на огромен број жители во Втората светска војна.

Иако јапонскиот остров Окинава е особено познат во светот по својата долговечност, девет години по ред, по бројот на стогодишници на 100.000 жители (моментално 134,75) води крајбрежната префектура Шимане, која се наоѓа на северозападниот раб на најголемиот јапонски остров Хоншу, недалеку од Корејскиот Полуостров.

Дури 88 проценти од стогодишниците во Јапонија, 76.450 од нив се жени, а сегашниот рекорд за долговечност е Кана Танака, од градот Фукуока, која наполни 118 години на 13 септември. Таа е и официјално најстарата личност во светот, бидејќи нејзиното име е запишано во Гинисовата книга на рекорди.

Најстариот маж во Јапонија е Микизо Уеда од Нара, кој има 111 година.

Патем, Јапонија е нација со најстаро население во светот, бидејќи во 2020 година, дури 29 проценти од јапонското население беа луѓе на возраст од 65 години или повеќе, што е поткрепено со децении низок наталитет.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.