Оваа боја на очи е најретка во светот

Објавено на 31 мај, 2023 во 14:30

Инфографик базиран на податоци од Светскиот атлас открива дека повеќето луѓе (70-80 отсто) имаат кафени очи.

Следуваат сините со 8-10 отсто, па бојата лешник со 5 отсто, жолтеникава боја со еднаков процент, потоа сивата со 3 отсто и на крајот, најретка е зелената со 2 отсто.

Според Индексот, што се однесува до застапеноста, темно кафената е најчеста во Африка и Југоисточна Азија, светло-кафеавата е најчеста во Европа, Западна Азија и Северна и Јужна Америка.

Зелената, најретката боја на очи, е најчеста во Централна, Западна и Северна Европа.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.