Една кафена лажичка мед секое утро има бројни здравствени придобивки, еве некои од нив

Објавено на 22 август, 2022 во 10:20

Повеќето луѓе се запознаени со здравствените придобивки од медот, но што ќе постигнете ако ги следите упатствата на нашите постари и навистина земате по една кафена лажичка секое утро?

Бидејќи се повеќе луѓе го исфрлаат белиот шеќер од нивната исхрана, популарноста на медот почна да расте.

Нутриционистите советуваат да го додадете во овесната каша, но и во други здрави специјалитети. Тој е идеална алтернатива на шеќерот, а е сосема природен.

Ако веќе не сте решиле да го вклучите во толкава мера во вашата исхрана, тогаш дефинитивно треба да размислите за една кафена лажичка мед секој ден – оваа едноставна рутина има бројни придобивки за нашиот организам.

Редовното консумирање мед го зајакнува вашиот имунолошки систем, но ова е само едно од многуте корисни ефекти на оваа намирница.

Медот ја подобрува циркулацијата и ја зајакнува силата на срцето и го подобрува срцевиот ритам. Покрај тоа, го подобрува варењето и регенерацијата на ткивата и ја помага регенерацијата на крвните елементи. Медот има антибактериско дејство, го подобрува исфрлањето на токсичните материи од организмот, а делува и против стресот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.