Кои се предностите на нордиското одење ?

Објавено на 1 август, 2022 во 10:25

Нордиското одење со стапчиња и на ридско и на рамен терен наликува на скијање без снег. Одењето со дрвени помагала потекнува од Скандинавија, а оттаму се проширило во централна Европа пред околу 20 години.

Најнапред, нордиското одење не беше многу популарно иако има многу здравствени придобивки. Во 1995 година, истражувачите забележаа дека нордиското одење согорува повеќе калории отколку редовното одење. Всушност, тие откриле дека согорува до 18 проценти повеќе калории отколку редовното пешачење. Оттогаш, голем број студии ги потврдија овие наоди – сугерирајќи дека овој тип на одење би бил одлична форма на вежбање за оние кои сакаат да изгубат тежина. Студија од Италија покажа дека луѓето со прекумерна тежина побрзо губат тежина.

Може да ја намали болката во екстремитетите

Со користење на стапчиња при одење, можете да ја распределите вашата тежина низ рацете и торзото, со што помалку оптоварување на грбот, колената и колковите. Истражувањата се мешани, со некои студии кои покажуваат дека нордиското одење може да ја намали болката во долниот дел на грбот и колената. Се препорачува да разговарате со вашиот лекар.

Ја подобрува силата на горниот дел од телото

Нордиското одење ги зафаќа вашите раце и рамења повеќе од редовното одење, а тоа ја подобрува силата на рацете и мускулите. Јачината на горниот дел од телото е важна за многу работи што ги правиме секој ден, од носење торби за пазарење до кревање шолја кафе или чај.

Зголемувањето на мускулната сила е исто така важно за превенција од повреди, помагајќи да се стабилизираат зглобовите што ги штити.

Ја зголемува силата на мускулното јадро

Нордиското одење ги зафаќа основните мускули (вклучувајќи ги и оние во стомакот и грбот) повеќе од редовното одење. Ова е важно за подобрување на држењето на телото и рамнотежата.

Го намалува ризикот од паѓање

За жал, како што старееме, поголема е веројатноста да се сопнеме и да паднеме додека одиме. Ова главно се должи на намалување на мускулната сила, проблеми со рамнотежата и проблеми со начинот на одење. Предноста на нордиското одење е тоа што ги ставате столбовите во земја во исто време кога ги користите нозете. Ова ја подобрува рамнотежата и ја намалува веројатноста за паѓање.

Го промовира здравјето на кардиоваскуларниот систем

Истражувањата покажуваат дека нордиското одење може да ја подобри кардиоваскуларната кондиција за само четири недели. Друга студија на дебели жени, исто така, покажа дека нордиското одење може да го подобри крвниот притисок, како и редовното одење. Дополнително, се покажа дека нордиското одење кај жени во постменопауза го подобрува нивото на шеќер во крвта во мирување, што е важно за спречување на дијабетес, како и за подобрување на нивото на холестерол во крвта.

Побрзо до финишот

Нордиското пешачење може да ви помогне побрзо да стигнете каде што сакате отколку редовното одење. Ја зголемува просечната брзина на одење за 25 проценти во споредба со нормалното одење.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.