Направете природен сок од морков полн со витамини

Објавено на 18 мај, 2021 во 13:49

Овој сок ја намалува киселината во желудникот и е идеална за луѓе кои сакаат да изгубат тежина. Ако додадете мед и исцеден лимон во сок од морков, ќе добиете ефикасен пијалок за третман на респираторни заболувања, астма, бронхитис.

Консумирање по еден морков после секој оброк убива штетни материи во устата. Чисти заби и ги елиминира наслагите на храна, спречува крварење на непцата и кариесот. Комплексот на витамин Б, присутен во моркови, ја регулира циркулацијата на крвта, обезбедувајќи им на срцето и белите дробови нормална работа. Го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести и помага во намалување на високиот крвен притисок.

Она што е важно при правење и конзумирање на овој сок, сокот треба да биде свежо подготвен и не треба да го пиете многу, туку во одредена количина.

Состојки за медицински сок: неколку свежи излупени моркови, лимонтус, малку шеќер по избор и вода.

Наздравје!

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.