Во Израел откриена винарија стара 1.500 години

Објавено на 13 октомври, 2021 во 10:50

Израелските археолози откриле ископувања на масивен винарски комплекс стар околу 1.500 години.

Пет преси за грозје, магацини, печки за производство на глинени садови, магацини за чување глина и десетици илјади тегли и разни други археолошки фрагменти биле пронајдени во комплексот од раниот среден век откриен во градот Јавне во централен Израел, АП извештаи.

Израелската управа за антиквитети соопштила  дека откритието покажало дека Јавне бил голем центар за производство на вино за време на византискиот период, а истражувачите проценуваат дека оваа средновековна винарија може да произведе околу 2 милиони литри вино годишно.

Д -р Јон Селигман, еден од водачите на овие археолошки ископувања, објаснил дека виното произведено во таа област било познато како вино од Газа, кое се извезувало низ Медитеранот и Блискиот Исток, и дека локацијата на Јавне била и бренд и главниот производствен погон.

-Ова беше престижно вино, светло бело вино што се продаваше во многу медитерански земји, вклучувајќи ги Египет, Турција, Грција и веројатно јужна Италија, вели д -р Селигман.

Тој посочил дека во старите времиња, виното не било само производ за уживање, туку и многу важна храна, бидејќи е безбедно да се користи кога нема вода за пиење.

Израелската управа за антиквитети потврди дека овој комплекс бил откриен во последните две години со ископувања како дел од развојот на градот Јавне, кој се наоѓа јужно од Тел Авив.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.