Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Bezopasni fin

30.07.2020

Промоцијата на материјалот за првиот албум на новата кавадаречка рок атракција, бендот “Безопасни“ ќе се одржи на 30 јули, четврток, со почеток во 20.30 часот. Комплетниот авторски материјал ќе биде одсвирен во живо, како најава за официјалното издание за на есен со наслов “Три“. Носачот на звук ќе ги содржи токму оригиналните материјали од концертот во живо.

Бендот “Безопасни“ е составен од искусни кавадаречки музичари кои беа членови, дел од нив и сега се активни музичари, на познати кавадаречки рок групи како „Журнал“,„ Лексикон“,„ Вуду“ и други. Бендот е составен од гитаристот Виктор Кимов, тапанарот Мане Мешков, бас гитаристот Дејан Митрев кои истовремено се и вокални интерпретаторни. Тие велат дека поголемиот дел од композициите имаат свои приказни и стилскис се различни, меѓу alternative/funk, post-pUnk, garage/junk и rock@rolla.

Промоцијата на материјалот требаше да се одржи во живо, пред публик, на почетокот на месец март, годинава но концертот се совпадна буквално со денот кога беа забранети сите јавни настапи поради пандемијата на COVID – 19.

Како гостин на концертот, со краток жив настап, ќе се појави Џез дуото “Даме и Ѓорѓи“.

Концертот е дел од проект на КСП “Подиум – Јадро“ Кавадарци, како поддршка, афирмација и продукција на независната музичка сцена и е поддржан од Министерството за култура на Република Северна Македонија./А.Д

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново