Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

vezbasvetinikole1

Граѓаните на Свети Николе денеска имаа ретка можност да видат возила, вооружување и опрема која се употребува на заедничката воена вежба „Одлучен удар 19″ во која учествуваат околу 2.700 војници на АРМ и армиите на САД, Литванија, Албанија, Бугарија и Црна Гора.

vezbasvetinikole4

gradonacalnikpozdravuvanje fin

Презентацијата на воени возила, вооружување и опрема се одржа на градскиот стадион во Свети Николе, попладнево со почеток во 18:00 часот. Светиниколци имаа можност преку директна комуникација поблиску да се запознаат со опремата, постапките и процедурите кои ги извршуваат припадниците на армиите учеснички на оваа досега најголема воена вежба во државата.

vezbasvetiikole7helikopter

vezbasvetinikole6helikopter

По презентацијата се одржа и фудбалски натпревар помеѓу екипа на Општина Свети Николе и екипа од припадниците на армиите кои учествуваат на вежбата. За време на настанот над стадионот беше реализиран прелет од армиски хеликоптери МИ-18 и УХ-60.

vezbasvetinikole9sport

gradonacalniksport2

Вежбата „Одличен удар 19“ над еден месец ќе се изведува на армискиот полигон „Криволак” со цел зајакнување на стандардните оперативни процедури на единиците од составот на армијата, подобрување на интероперабилноста и унапредување на заемното разбирање и доверба и зајакнување на меѓусебната соработка./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново