Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Potpsan dogovor fin

Нов трактор со дополнителна механизација што на ЈКП „Клепа“ ќе му овозможи подобрување на интервенциите при дефекти во канализациските и одводни мрежи, кај чистењето на одводни канали,при транспортот на отпад, чистење на диви депонии како и при чистење на снег на локалните патишта обезбеди ќе може да набави Општина Градско. Средствата во висина од 42 илјади евра општината ги обезбеди преку грант од програмата за мали проекти и човечка безбедност на Јапонска Амбасада.

Договорот за финансиската поддршка денес го потпишаа Градоначалникот Роберт Бешовски и Амбасадорката на Јапонија во Република Северна Македонија Кеико Ханеда.

IzjavaBesovskiiNahada

-Досегашната рачна работа ќе се механизира. Тоа ќе резултира со ефикасност, ефективност и заштеда во време и пари. Голема благодарност до Амбасадорката Ханеда и очекувам оваа прва средба да овозможи подолгорочна соработка и за реалзација на значајни проекти за граѓаните во нашата општина со што би обезбедиле подобри услуги за граѓаните. Ова е прва донација за што сме благодарни, рече градоначалникот Бешовски.

- Донацијата е подарок од граѓаните на Јапонија и се чувствуваме среќни што ќе се подобри секојдневниот живот на граѓаните, рече Амбасадорката Ханеда.

GradskoambasadorkaJaponija

Нејзината Екселендија Ханеда додаде дека донацијата се доделува во време кога Јапонија и Република Северна Македонија слават 25 годишен јубилеј од воспоставување на дипломатски односи.

- Утрово во разговорот со Градоначалникот Бешовски му кажав дека Градско е мое омилено место. Винариите и Археолошкиот локалтет „Стоби“ привлекуваат голем интерес на туристи од Јапонија, додаде Амбасадорката Ханеда.

Zeleznickastanica fin

Таа најави зајакнување на врските помеѓу амбасадата и општината и ја посети реконстуираната Железничка станица во Градско./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново