Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

FilipceiNikolaodat fin

Министерот за здравство Венко Филипче се надева дека епидемијата со морбили за краток временски период ќе заврши. Тој одговарајќи на новинарско прашање денеска од Велес рече дека дневно се евидентираат од пет до шест нови случаи на заболени на Инфективната клиника во Клиничкиот центар во Скопје од кои дел се задржувале а дел се пуштале на домашно лекување.

- Упативме апел и до останатите месни инфективни одделенија ако има случаи да бидат подготвени и да ги хоспитализираат заболените. За тоа зборувавме и со директорот на велешката болница. Нема некое изнедадување на значајно зголемен број на случаи. Тоа што сакам да го потенцирам е дека расне бројот на вакцинираните деца и воздрасни што е за поздравување и искрено се надевам дека тенденцијата и понатаму ќе продолжи, рече Филипче.

Прашан како деновиве ќе се третираат новите законски измени според кои нема да има приоритетен туку итен упат министерот одговори дека користењето на новите упати ќе бидат промовирани пред здравствените работници.

- За да не се создаде паника, тоа што не ќе има приоритетен упат не значи дека ќе нема упат што ќе им дава приоритет на тие пациенти туку се менува името и концептот на времетраење затоа што тоа беше причина што создаваше многу проблеми. Значи, итен упат ќе има со кој што пациентите ќе можат да добиваат итна здравствена услуга, рече Филипче./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.