Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Centarzajavnozdravje fin

На 60 велешани што имале контакти со тројцата сограѓани позитивни на Ковид 19,  денеска по втор пат, им е земен брис од страна на вработени во Центарот за јавно здравје во Велес. И овие примероци се испратени на анализи во вирусолошката лабораторија на Институтот за јавно здравје во Скопје.

Ако не стигнат до вечер тогаш утре велешкиот Центар за јавно здравје ги очекува резултатите од вчерашниот земен брис на шеесетмината велешани. Тие се констатирани како лица кои имале први контакти со тројцата позитивните велешани на „Ковид 19“. Исто така, во текот на утрешниот ден, по трет пат од нив ќе бидат земени примероци поточно брис и испратени на испитување.

Infektivnooddelenie1 fin

Здравствената состојба на тројцата позитивни сограѓани ја следат инфектолозите на Инфективното одделение во велешка болница. Тие, како што дознаваме се добри. Освен мало покачување на температурата кај еден од нив во текот на вчерашниот ден други потешки симптоми немаат.

Според директорот на Центарот за јавно здравје во Велес, Тони Димитриевски, веќе е направена дезинфекција на работниот простор каде што се вработени двајцата позитивни на „Ковид 19“ во Велес. Станува збор за комплетна дезинфекција на два објекти. /У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново