Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

velescentar fin

01.04.2020

Владата расправала и за барањето на мајките на кои им завршува породилното боледување во екот на епидемијата од коронавирус и не можат да ги запишат бебињата во градинките. Се изработува решението со кое ќе се дадат насоки како да се постапува, рече на денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче. Меѓу мајките кои го упатија барањето има голем број на велешанки, светиниколки и кавадарчанки.

Ова го соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната редовна прес конференција.Тој додаде дека веќе оствариле и работни состаноци со претставници на Фондот за здравствено осигурување. Дискутирал и Централниот штаб во рамките на Владата.

– Веднаш по изготвувањето на решението ќе го соопштиме на јавноста за да се знае како треба понатаму да се постапува, додаде министерот Филипче.

Ова барање потекнува од стотици мајки кои користат породилно боледување низ државата. Меѓу нив се и мајки од Велес, Свети Николе и Кавадарци кои вчера испратија допис и побараа актуелизирање на нивното барање. Дел од нив рекоа дека во услови кога се затворени градинките тие немаат каде да ги остават своите бебиња за да можат да тргнат на работа. Воедно потенцираа дека и се плашат да не пренесат инфекција од работа во домовите особено на нивните новороденчиња.

Барањето на овие мајки е за зголемување на породилното боледување од 9 на 12 месеци./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново