Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

angel petrov fin

6.07.2020

По повод смртта на академскиот сликар и професор во пензија, Ангел Петров, денес во Општина Велес се одржа комеморативна седница.

Komemorativna semejstvo fin

Во присуство на членови на семејството на Петров, неговите пријатели, соработници и поранешни колеги, во името на сите граѓани на Велес со Ангел Петров се збогуваше градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски.

Kocevski komemorativna

„Кога животот ни ја крши душата, уметноста е таа што нè потсетува дека ја имаме. Навираат слики и живи спомени поврзани со ликот и делото на еден голем човек. И токму затоа, во овие тажни моменти, нималку не е лесно да се изнајдат вистинските зборови да се говори за една личност каков што беше академскиот сликар и професор Ангел Петров”, рече Коцевски.

За огромниот придонес и делата што ги остави зад себе како една од водечките личности од неговата фела, велешани ќе го паметат Петров како создавач на најголемиот опус на портрети на Гоце Делчев и Коста Солев Рацин.

komemorativna1

За неговата воспитувачка, педагошка и професионална кариера како професор на многу генерации, говореше директорот на велешката гимназија СОУ „Гимназија Кочо Рацин”, Гоце Алексовски.

Петров има добиено многу награди и признанија, а добитник е и на највисоката општинска награда за животно дело „Гемиџии” во 2004 година. Тој има создадено над пет илјади врвни уметнички дела.

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново