Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Velespanoramaodavion fin

9.07.2020

Не се регистрирани нови заразени велешани со коронавирус во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Според статистиката на Институтот за јавно здравје оздравен е еден жител на Општина Велес. Тоа е оздравен пациент по лекување на Инфективното одделение на велешка болница.

Портпаролката на Општа болница Велес, д-р Весна Николовска Неделкова, соошти дека на инфективно денеска има повторно 16 пациенти.

Попладнево била примена на лекување жена со симптоми на заразната болест. Неа и бил земен брис и испратен на испитување во Скопје.

Dr Vesna Nikolovska Nedelkova fin

-Здравствената состојба на пациентите кои се лекуваати се со позитивни тестови на Ковид-19 на Инфективното одделение е стабилна. Немаме пациенти на кислородна поддршка. Попладнево е примена пациентка со симптоми за која чекаме резултати, додаде д-р Николовска Неделкова.

Во општината на домашно лекување се наоѓаат 21 граѓани следени од матичните лекари додека 36 случаи се водат како активни.

Од почетокот на епидемијата во општината се заразија 198 лица од нив 149 се оздравени додека 13 се починати.

Во вардарски регион, во изминатите 24 часа, единствен град со новозаразени четири лица е Свети Николе и нема други оздравени пациенти./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново