Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

infektivnooddelenie fin

1.10.2020
Еден од новозаразените е жена, во чие што семејство има болен од корона вирус, како и втор случај кој не можел да се сети на контакти со заболен од вирусот, се двата нови случаи во Велес.

По вчера починатата жена, која е 16 жртва на Ковид-19 во општина Велес денска бројот на инфицирани од вирусот изнесува вкупно 330 лица од кои оздравени се 281 додека епидемиолозите им се заразила од член на семејството како активни се регистрирани 33 лица.

На Инфективното одделение во Општа болница Велес се лекуваат вкупно 21 пациент. Според портпаролката д-р Весна Николовска Неделкова освен еден за кого се чекаат резултати сите останати се позитивни на Ковид-19. Станува збор за пациенти кои се од Велес и од останати градови во вардарски плански регион./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново