Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Infektivnooddelenie fin

21.11.2020

Со денеска починатите велешани црниот биланс се искачи на 55 починати велешани од ковид-19. Во оваа бројка влегуваат и тројца денеска починати сограѓани и тоа 88 годишен маж и 71 годишна жена, потврдено позитивни на коронавирус кои починаа во велешка болница додека пациентка од Велес на 62 години почина во Скопје. Таа се лекувала на Клиника „ Жан Митрев“ од 9 ноември годинава.

Денеска во Општа болнива Велес се лекуваат вкупно 74 пациенти.

-Од нив 64 се потврдено позитивни, 4се сомнителни и 6 се негативни додека 28 пациенти се на кислородна поддршка. Од нив на Инфективно одделение се лекуваат 48, на Физикално одделение 18 и на Интерно одделение Б-тракт 8 пациенти, рече портпаролката на болницата др Весна Николовска Неделкова.

 Стоилко Андреевски

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново