Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Европската унија формираше експертски тим, чија цел ќе биде да помогнат во откривањето на „лажни вести“ кои се шират во јавноста.

Тимот, кој првпат се состана денеска, има 39 експерти и ќе треба да подготви извештај за тоа колку широко се распространети лажните вести и како најдобро да се спречат.

– Лажните вести се шират со загрижувачка брзина. Тие се закануваат на угледот на медиумите и на одржливоста на нашите демократии, изјави еврокомесарката за дигитално општество Марија Габриел.

Потегот на ЕУ доаѓа откако францускиот претседател Емануел Макрон предложи носење на закони за спречување на ширењето лажни вести во текот на изборните кампањи.

Во експертскиот тим се наоѓаат новинари и академици, кои своите препораки ќе и ги предадат на ЕК кон крајот на април.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.