Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

zgradanavlada fin

Почнувајќи од минатиот месец, 2.899 вработени во културата ќе имаат зголемување на платите, соопшти владината прес-служба по одржувањето на синоќешната 135 седница на Владата на Република Северна Македонија по усвојувањето на информацијата за нивелација на платите на вработените во институциите од областа на културата по дејности.

-Со нивелацијата на платите се опфатени сите вработени во културата, односно вработените и во националните установи и вработените во локалните установи од областа на културата. На седницата констатирано е дека Министерството за култура е во фаза на подготовка на нов Закон за јавниот интерес во културата, кој ќе биде усогласен со новите измени на законите од областа на јавната администрација, односно со Законот за административните службеници и Законот за вработените во јавниот сектор, и по неговото усвојување ќе се создадат услови за ново усогласување на платите во културата, пишува во соопштението на прес-службата.

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново