Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

skriljelj fin

Дополнителната заменска министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ, денеска одржа прес-конференција во Владата, на која изјави дека нема да дозволат граѓаните да бидат жртви на партиските препукувања во овој предизборен период.

„МТСП доби нова техничка министерка и дополнителна заменик-министерка. Сакаме да ги увериме граѓаните дека ова нема да има никакво влијание и нема да се одрази негативно врз нив и реформскиот процец. Сите права од областа на социјалната, детската заштита, социјалната заштита ќе продолжат да си се исплаќаат редовно, соодветно претходната динамика.“, изјави Шкријељ.

Таа додаде дека спроведената социјална реформа е една од најуспешните политика на оваа влада и бројките го кажуваат тоа.

„Над 27 000 семејства земаат во просек над 300 проценти поголем износ на социјална помош, над 27 000 деца земаат детски додаток, а право на социјална пензија користат 4170 лица“.

Заменик-министерката ја повика и техничката министерка Мизрахи на конструктивност и да работат заедно во интерес на граѓаните.

„Граѓаните секогаш ќе ни бидат на прво место, особено најранливите и нема да дозволиме позитивниот реформски процес да застане“, додаде таа.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново