Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Monika fin

27.05.2020

Операција на нос и местење вилица е она што ја очекува скопјанката Моника Ристеска, која вечерва на социјалните мрежи објави дека била жртва на семејно насилство. Активистката за легализација на марихуаната, а во јавноста позната како Моника Конопова, информираше дека нејзиниот татко ќе биде задржан 24 часа во полициска станица откако претходно ја нападнал со тупаници и дрвено столче, додека се упатувала кон кујната да земе храна.

Вознемирувачките фотографии кои таа ги објави наидоа на бројни реакции од корисниците на социјалните мрежи кои ја охрабрија случајот да го пријави во полиција и ѝ посакаа поскоро опоравување. Според коментарите, Моника веќе одмора и е со својата мајка.

Инаку, оние кои ги следат состојбите со семејното насилство уште на почетокот откако беше прогласена вонредната состојба предупредија дека затворањето во домот може да биде поттик за насилниците. Ваквите случаи освен во полиција може да се пријават и на броевите кои ги објави Министерството за труд и социјална политика 070/075/077 141 700.

„На 26.05.2020 во 22.30 часот на ул.„Антон Чехов“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода С.Р.(64) од Скопје поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело. Претходно, неговата ќерка М.Р.(31) од Скопје пријавила дека околу 20.30 часот во семејниот дом на ул.„Антон Чехов“, по претходна расправија, таа и нејзината мајка К.Р.(62) од Скопје биле физички нападнати од нејзиниот татко С.Р.(64) од Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, соопшти МВР.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново