brod aa

29.03.2021

Спасувачките екипи успеаjа утринава да го ослободат гигантскиот товарен брод кој го блокираше Суецкиот Канал. Гигантскиот товарен брод „Ever Given“, кој од минатиот вторник го блокираше Суецкиот Канал, е успешно вратен во соодветна положба во моментов е безбеден.

New Zealand parliament

25.03.2021

Парламентот на Нов Зеланд едногласно усвои закон со кој на вработените мајки и нивните партнери им се дава право на платено отсуство по спонтан абортус или раѓање на мртов плод.

finska1

25.03.2021

Финската Влада предложи целосно затворање во пет градови, вклучувајќи го и главниот град Хелсинки, за да се спречи ширењето на коронавирусот.

 Гејтс

25.03.2021

Светот треба да се врати во нормала до крајот на 2022 година благодарение на вакцините против Ковид-19, рече Бил Гејтс во интервју за полскиот весник „Газета Виборча“ и „ТВН24“.

coronavirus 4914026 1280

24.03.2021

Бугарија вчера го потврди својот највисок дневен рекорд во бројот на новозаразени од коронавирус – 4.851, Украина се соочува со дневен рекорд на смртни случаи, и тоа втор ден по ред, а Полска е на пат да потврди нов рекорд од 29.000 инфекции за 24 часа.

crna gora 43543

23.03.2021

Државниот секретар на Министерството за здравство на Црна Гора, Борко Бајиќ, изјави дека целосно затворање на државата е опција за која се залага Институтот за јавно здравје и одделот од кој доаѓа, но дека оваа одлука не може да се донесе без проценка на други релевантни институции, пред се на министерствата за економија и финансии.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново