Американскиот претседател Барак Обама вчера пристигна во Хавана со што ја започна историската посета на Куба, прва на претседател на САД по 88 години. Посетата, која претставува голем чекор кон подобрување на односите заладени од револуцијата на Фидел Кастро во 1959 година, доаѓа 15 месеци откако Обама ја смени американската политика спрема Куба и започна да ги нормализира односите, јави Радио Слободна Европа.

Денеска наутро претседателите на Советот на Европа и Европската комисија Доналд Туск и Жан-Клод Јункер планираат да ги претстават позицијата на ЕУ пред премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу. “Во текот на овие преговори ќе стане јасно што одговара за страните а што не. Со еден збор дискусијата продолжува”, објасни дипломатски извор, цитиран од агенциите.

Папата Франциск денеска и формално одобри Мајка Тереза да биде прогласена за светица на 4 септември годинава, истакнувајќи дека тоа ќе се случи 19 години по нејзината смрт.

Легендарниот српски актер Драган Николиќ почина утрово во Белград, по долга и тешка болест, во 72-рата година од животот.

Околу 11.000 луѓе остануваат заробени во импровизираниот логор додека очајно бараат пат во северна Европа.

Претседателот на Русија Владимир Путин им го честиташе на сите припаднички на поубавиот пол Меѓународниот ден на жената 8 март со зборовите дека токму во достоинството и добрината на претставничките на поубавиот пол се гледа душата на Русија.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

PITIJADAVELES1

Најново