Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кандидат од Македонија ја дигна публиката на нозе уште во првиот ден на аудиции пред жири во музичко шоу № 1 – X Factor.

“Дојдoв до Бугарија, бидејќи тоа е најпрестижното шоу во кое учесниците стануваат ѕвезди”, коментира Марио Арангеловски кој веќе е познат на македонската публика и од различни телевизиски формати.
“Ги повикувам сите Македонци да гледаат онлајн X Factor”, изјави Криско, кој не го криеше симпатиите кон незаборавниот кандидат.

Не очекува ветувачка пета сезона!”, коментираат од екипата на шоуто, кое ќе се врати оваа есен.

Сите кои сакаат да присуствуваат на првите чекори на идните ѕвезди и да ги споделат своите емоции на жирито, можат да се вклучат во публиката на аудиции во живо пред жири на 17, 18, 19 и 23 јули.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново