Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

aplikacija fin

Apple патентирале интересно решение кое до одреден степен може да го олесни животот на потрошувачите кои имаат проблем со батеријата. Според патентната спецификација, технологијата ќе овозможи два случајни уреди како што се таблет, паметен телефон или лаптоп да си пренесуваат енергија едни на други.

Уште поинтересно е дека сето ова ќе се случи без кабли. На пример, ако батеријата на вашиот iPhone достигне критично ниво, лесно можете да ја наполните од вашиот MacBook или iPad. Ова решение исто така ви овозможува да пренесувате енергија од уред кој нема да го користите на оној што ќе го користите без да носите кабли.

Самото решение е сосема слично со идејата за тековните безжични опции за полнење, со разликата дека уредите не само што ќе можат да примаат, туку и да пренесуваат енергија. Според сликите на патентот, телефонот мора да биде поставен на екранот на таблетот за да се наполни.

За подобро полнење, може да се користи и специјален магнет, кој ќе ги одржува двата уреди во оптимална положба. Со MacBook, „полначите“ се распоредени некаде околу тачпадот, што укажува на тоа дека компјутерот може да наполни неколку телефони или телефон и Apple Watch во исто време.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.