Дијабетес алтернативно лекување: јаглехидрати, растителни масти и витамини (аудио)

Објавено на 24 јануари, 2022 во 11:43

Некои научници тврдат дека шеќерната болест е нарушување  што е последица од западниот начин на живот на живеење бидејќи при тоа се напушта изворната исхрана . Диетата богата со јаглехидрати и растителни влакна преставува алтернатива за конвенционална диетална исхрана на дијабетичарите.

Дијабетичарите мора да го одбегнуваат јадењето шеќер бидејќи тој може да го намали поднесувањето на гликозата во организмот и да ги влоши тегобите со крвотокот.

Дополнителни количини хром можат да бидат многу полезни кај заболените од шеќерна болест. Хромот го намалува  нивото на гликоза во крвта, го подобрува поднесувањето на гликозата во крвта и исто така го намалува нивото на инсулинот и помага да се одржи нивото на холестеролот во крвта.

Биотинот кој се нарекува и витамин X може да го подобри метаболизмот на кликозата кај дијабетичарите. Витаминот Б-6  исто така може да ја намили тежината на дијабетската неврологија  и да ја намали потребата за инсулин.

Божана Ќулавкова  

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.