Дијабетес – превенција (Аудио)

Објавено на 31 јануари, 2022 во 10:40

Поради очигледата врска помеѓу дебелината и дијабетесот од типот два кои мораат да ослабнат, можете значително да ги намалите изгледите за заболување така што ќе ослабнете, ако имате вишок килограми, особено ако шеќерната болест се повторува во семејството.

Програмата телесни вежби и разновидна исхрана која содржи различни хранлии материи можат многу да го ограничат дејствувањето на дијабетесот од типот 1 и типот 2.

Ако пушите, престанете со пушењето зашто тоа може значително да ја зголеми опасноста од срцеви болести, особено кај дијабетичарите.

Ако имате дијабетес од тип 1 имајте на ум дека телесните вежби ја намалуваат гликозата во крвта затоа јадете лесен оброк со јаглени хидрати пред телесните вежби и повторно јадете или пијте , ако почувстуате  паѓање на шеќерот односно хипогликемија.

Мора да избегнувате дигање товар или други видови напор и актиности кои го покачуваат крвниот притисок.

Одржувајте хигиена на устата бидејќи дијабетосот може да ги влоши болестите на непцата.

Божана Ќулавкова  

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.