Контраспин: Антисемитска литература нема само во Украина и таа не може да е оправдание за руската агресија

Објавено на 20 мај, 2022 во 12:09

Од нашето пребарување, се уверивме дека трите книги оспорени од Руската амбасада во Северна Македонија можат да се набават на различни јазици во неколку странски земји, дека тиражите на ре-објавените изданија речиси целосно се распродаваат, но и дека постои стручна дебата како што е случајот и во Северна Македонија, околу нивното издавање. Сепак, популарноста на овие и слични други книги не ги прави општествата во коишто тие се издадени за нацистички, а единственото нејасно во целата ситуација со постот на Фејсбук на Руската амбасада во Скопје е дали Русија планира да изврши „денацификација“ и на другите странски држави по примерот на Украина

Амбасадата на Руската Федерација во Северна Македонија на 29 март објави пост на нивната официјална страница на Фејсбук, во којшто го објаснува постоењето на нацизмот и неонацизмот во Украина во 2021-2022 година.

На почетокот на јануари 2022 година, збир на нацистичка и антисемитска литература‚ составен од книгите „Мојата борба“ од Адолф Хитлер, „Меѓународно еврејство“ од Хенри Форд и „Луѓе-стаорци“ од Ореј Волот‚ беше пуштен во продажба во украинските хипермаркети „Епицентар“. Извор: https://strana.today/…/370487-v-epitsentre-v-prodazhe…

[Извор: Фејсбук страница на Амбасадата на Руската Федерација во Скопје – датум: 29.3.2022 година]

КОНТРАСПИН:

Руската амбасада во Скопје во објавениот пост на 29 март ја објавува информацијата дека на почетокот на јануари 2022 година, збирка на нацистичка и антисемитска литература, составена од книгите „Мојата борба“ од Адолф Хитлер, „Меѓународно еврејство“ од Хенри Форд и „Луѓе-стаорци“ од Ореј Волот била пуштена во продажба во украинските хипермаркети „Епицентар“. Станува збор за извртена вистина, т.е. спин.

Навистина, Страна.ua на 6 јануари 2022 година објавила текст, во којшто информира дека во ланецот хипермаркети „Епицентер“ се продаваат трите книги, по цена од 1.499 украински гривни. Исто така, точно е дека ваквиот потег на украинскиот ланец на маркети предизвикал реакција од Еврејската заедница во Украина, но сепак Амбасадата на Руската Федерација во Северна Македонија заборавила да потсети дека овој ланец на хипермаркети само неколку дена подоцна официјално се извинил за продажбата на трите книги.

Obozravatel.ua на 12 јануари 2022 година пишува за официјалното извинување упатено од „Епицентар“ кон еврејската заедница во Украина, објаснувајќи дека станува збор за онлајн продажна платформа, на која што производи можат да продаваат други компании. Веднаш по реакцијата на Еврејската заедница, „Епицентар“ ги тргнал од продажба спорните книги. Воедно, од ланецот на хипермаркети објасниле дека како продавач на антисемитската литература се јавува компанијата LasKnigas. Исто така, од „Епицентар“ соопштија дека ја осудуваат пропагандата на нацизмот и фашизмот.

Но, кога сме кај продажбата и распространувањето на антисемитска и нацистичка литература, Мета.мк пребара и го пронајде изданието на руски јазик на книгата „Мојата борба“ на Адолф Хитлер, коешто било објавено од издавачката куќа T-Oko во Москва во далечната 1992 година. Едно од изданијата на контроверзната книга на Адолф Хитлер успеавме да го симнеме и бесплатно онлајн на руски јазик на следниов линк.

Втората книга која што успеавме да ја пронајдеме на руски јазик, а за која Руската амбасада во Скопје вели дека е факт за постоење на нацизмот и неонацизмот во Украина е книгата „Луѓе-стаорци“ на Ореј Волот, чија што спорна содржина исто така е објавена и достапна на руски јазик. Оваа книга била објавена од рускиот издавач Свекрасаф во 2010 година, а истата е достапна и преку онлајн продавницата за книги combook.ru. Вистина е дека примероци од книгата во моментов не можат да се купат онлајн, но со достава на електронска пошта и телефонски број, продавачот може да провери во склад за преостанати примероци од книгата „Луѓе-стаорци“.

Спорните книги за коишто реагира Амбасадата на Руската Федерација во Северна Македонија не само што можат да се купат во Русија, туку и дел од нив можат да се набават и на македонски јазик во земјава. Издавачката куќа „Ѓурѓа“ уште пред неколку години ја објави книгата „Мојата борба“ на Адолф Хитлер (за првпат објавена во 2005 година и е едно од најпродаваните дела во Македонија), заедно со книгата „Мојот поредок на светот“ и „Еврејското прашање и христијанството“ на Хитлер. За забележување е дека издавачката куќа „Ѓурѓа“ ја публикувала и книгата „Зборови што го менуваат светот“ на рускиот претседател Владимир Путин. Во неа се објавени цитати од обраќањата на Путин, со кои застанал „во редот на најцитираните поранешни и актуелни светски политичари“.

Кога станува збор за трите спорни книги за коишто пишува во својот пост Руската амбасада во Скопје, со едноставно пребарување на Гугл може лесно да се открие дека ре-објавувања на антисемитска и нацистичка литература има во бројни држави низ светот.

Франс 24 на 1 јуни 2021 година објавил дека француската издавачка куќа „Фајард“ објавила ново издание на книгата „Мојата борба“ на Адолф Хитлер на француски јазик. Намерата на издавачот е да се „разоружа“ нацистичката идеологија меѓу француските читатели, при што дури и насловот на книгата е променет во Historiciser le mal, une edition critique de Mein Kampf. Дојче Веле на англиски јазик за ова француско издание пишува дека само 10.000 примероци од книгата ќе бидат отпечатени што било планирано да се продаваат по 100 евра од примерок, додека добивката да биде донирана во Фондацијата Аушвиц-Биркенау (Аушвиц-Биркенау е еден од најозлогласените концентрациони логори за време на Втората светска војна).

Кон крајот на август 2021 година, лондонскиот весник „Тајмс“ пишува дека оваа книга станала летен бестселер во Франција, со речиси целосно распродадено издание од 10.000 примероци и со нарачка на издавачката куќа „Фајард“ за печатење на второ издание.

„Мојата борба“ на Адолф Хитлер била ре-објавена и во 2016 година во Германија, при што за една година по нејзината публикација биле продадени 85.000 примероци од оваа книга, пишува Дојче Веле на англиски јазик. Ре-објавувањето во Германија следеше откако на крајот на 2015 година истече 50-годишниот рок за поседување на авторските права на контроверзното дело, чии што права беа во сопственост на Владата на Баварија.

Слично на случајот со Украина, и во Финска кон крајот на декември 2021 година беше повлечена од продажба книгата „Мојата борба“ од Адолф Хитлер, која што можеше да се набави во неколку онлајн книжарници на фински јазик. Ова финско издание беше критикувано од страна на финската јавност дека не содржи научен предговор, по што се откри дека издавачот на оваа книга во Финска имал поврзаност со неонацистичка група во земјава која што била забранета во 2020 година, пренесува yle.fi.

Од нашето пребарување, се уверивме дека трите книги оспорени од Руската амбасада во Северна Македонија можат да се набават на различни јазици во неколку странски земји, дека тиражите на ре-објавените изданија речиси целосно се распродаваат, но и дека постои стручна дебата како што е случајот и во Северна Македонија, околу нивното издавање. Сепак, популарноста на овие и слични други книги не ги прави општествата во коишто тие се издадени за нацистички, а единственото нејасно во целата ситуација со постот на Фејсбук на Руската амбасада во Скопје е дали Русија планира да изврши „денацификација“ и на другите странски држави по примерот на Украина.

Инаку, Амбасадата на Руската Федерација во Северна Македонија во периодот по почетокот на руската инвазија врз Украина на 24 февруари 2022 година непрестано објавува постови на Фејсбук, во кои како што тврдат тие, „со факти го разобличуваат постоењето на нацизмот и неонацизмот во Украина во периодот 2021-2022 година“. Според руското гледиште, присуството и воените активности на руската војска на туѓа територија во Украина е „воена операција за денацификација и демилитаризација“ на оваа земја.

Меѓутоа, имајќи ги предвид горе наведените факти, може да се оцени дека постот за продажба на антисемитска и нацистичка литература од украинскиот ланец на хипермаркети „Епицентар“ треба да ѝ послужи на руската пропагандна машинерија како подлога за оправдување на „воената операција за денацификација и демилитаризација“ на Украина во очите на македонската јавност. Како што самите воени дејствија на Русија во Украина од најголемиот дел од држави во светот се оценети како „воена агресија“ или „воена инвазија“, така и постот на Амбасадата на Руската амбасада во Северна Македонија за продажбата на трите спорни книги во Украина, може да се оцени како спин.Download Best WordPress Themes Free DownloadDownload WordPress ThemesFree Download WordPress ThemesDownload WordPress Themesonline free coursedownload lava firmwareDownload Nulled WordPress Themesudemy free download

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด