Поетите во чест на Рацин денеска во Велес

Објавено на 8 јуни, 2016 во 13:21

Стихови на познати македонски поети се читаа денеска во градската библиотека Гоце Делчев во Велес. Дваесет поети, членови на Друштвото на писатели на Македонија беа дел од поетскиот караван што го посети и Велес. Повод за литературната средба е 73 годишнината од погибјето на еден од најголемите македонски поети Коста Солев Рацин. На средбата беа присутни писатели од повеќе генерации а почесен гостин беше и конзулот на Монголија во Р.Македонија Литов Намдагјанчивин.

„Овој поетски караван лани посети 20 градови во државата. Оваа година сме биле во уште неколку. Љубителите на пишаниот збор можат лично да ја слушнат поезијата на 20 многу реномирани и докажани поети ,секако тука денеска е и гостинот од Монголија“, рече претседателот на ДПМ Веле Смилевски.

„Друштвото на писетели по втор пат е во Велес на ваков настан. Првиот се случи во 2014 година. Лично сметам дека ова е допринес за ширењето на поезијата и прозата до сите граѓани“, рече директорот на локалната библиотека Игор Крајчев.

На литературната средба стихови читаа поетите Веле Смилевски, Гордана Михаилова Бошнакоска, Раде Силјан, Кристина Николовска, Санде Стојчевски и други. Инаку настанот е дел од проектот „Дисперзија на културните вредности во земјата“ и се одржува само еден ден пред почетокот на 53-то издание на најголемата поетска манифестација „Рацинови средби“./Д:С

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.