Средба на Левица со граѓаните: „Велес мора да биде црвен!“

Објавено на 13 октомври, 2021 во 23:25

Претседателот на Левица, Димче Апасиев, вечерашниот митинг во Велес го започна со констатацијата дека Рацин заслужува да има Мавзолеј, затоа што тој бил народен човек којшто секогаш кога паѓал духот на народ и на неговите соборци, писмата ги завршувал со слоганот „Ќе победиме“  и кога никој не верувал во тие млади партизани тие победиле, додаде Апасиев. Којшто продолжи говорејќи дека со политичкиот активизам во студентските денови започнале да ја градат Левица со вертикални движење затоа што на државата и е потребна хиеархиска основа и во случајов партија којашто ќе се бори на рамноправна основа со дугите партии.

-Левица само што започнува. Овие клучни избори не се само за шахти и канализации, туку и за растење на Левица, затоа што Левица е градена да трае, не е градена да изгоре само на едни избори, ние тоа со Борис Крмов го покажавме. Немој да потпаднете под притисоците, јас верувам дека да ве заплашат не можат толку колку што може да ве поткупат. Секој човек има некоја точка на топење, ќе ви понудуваат секакви непристојни предлози, еве ќе ви кажам колку чини едно советничко место, 30.000 евра, што ги нудат во вреќа. Немојте да се продадете бидејќи единственото нешто што го има Левица е кредибилитетот и чистиот образ, порача Апасиев.

Апасиев исто така рече дека верува дека во Велес ќе освојат пет советнички места без којшто нема да може да се направи Советот на општината. Констатирајќи дека ова биле најтешките избори во коишто учествувале, поточно биле 15 пати потешки од парламентаните избори.

-Со овие ресурси што ги имаме се обидовме да ги покриеме сите поголеми места и фидбекот што го добиваме е охрабувачки. Секаде очекуваме во советите да влезат наши советници кадешто имаме листи. Кога првично ни го предложија професорот Арсов за кандидат за градоначалник  јас не го познавав. Штом го запознав,  одлучив и на Президиум предложив а потоа и донесовме одлука да го поддржиме за наш кандидат за градоначалник во Велес. Тој има афинитети започнувајќи од земјоделие преку историја, политика и геополитика, човек којшто е начитан со познавање од многу области, искрен и посветен. Сакам да ви порачам и вас професоре и на советниците што и да се случи Левица нема да ве остави, немојте да паѓате во духот. Јас кога се кандидирав за советник не станав, но две години подоцна станав пратеник во Скопје. Левица штотуку станува политичка сила, додаде Апасиев.

Заблагодарувајќи се за поддршката од народот Апасиев исто така истакна дека Велес донел пратеник во тројка и прогнозираше дека на следните избори Велес ќе имал тројца пратеници од Левица во трета изборна единица, притоа потенцирајќи дека особено му е мило што екологистот  Игор Смилев на овие избори ќе станел член на советот на Општина Велес.

Промовирајќи ја изборната програма на Левица, вечерва во Велес, кандидатот за градоначалник проф. Д-р Златко Арсов издвои дел од ударните мерки од програмата на оваа партија. Тој ја критикуваше одлуката на актуелниот градоначалник на Велес преку јавно приватно партнерство да го ставел во функција репрезентативниот „Офицерски дом“, додека, неговите претходници за одлуките со коишто придонеле за пренаселено централното градско подрачје, не функционалните главни сообраќајници и не визионерскиот урбанистички план.

-Затоа систематски ќе се борам против урбанистичката мафија, која вклучува застанување на пат на локалните моќници и манипулација со градежното земјиште. Ревизија на сите детални урбанистички планови издадени под влијание на корупциски афери, забрана за продажба и изнајмување на државно и општинско земјиште и имот. Ќе набројам побитни проекти како што се изградба на две катни гаражи, првата во центарот на градот и втората во близина на гимназијата, но за точната локација ќе го прашаме народот каде да биде. Би го довршил кејот на Вардар во делот помеѓу двата моста, изградба на вештачка кајак патека кај Стар Мост. Би ги проширил главните сообраќајници секаде кадешто тоа е можност, со воведување на булеварско решение, би ги остранил сите столбчиња, островчиња што го кочат сообраќајот, за поширок простор на пешаците и поголем број на велосипедски патеки. Ќе го преиспитаме еднонасочниот сообраќај во градот, во функција ќе биде ставена и малата уличка позади велешки театар со што би се скратил патот за до болницата или брза помош, додаде Арсов.

Тој најави преиспитување и на сообраќајните решенија и во стариот дел на градот, најави санација на мостот кај Башино Село и изградба на уште на еден мост за поврзување на населба Речани со другата страна на градот, кружен тек кај велешката гимназија, дислокација на времените објекти близу главните улици како и засадување на нови дрвореди и зголемување на зелените површини во градот. Арсов вети проекти за развој и на 29-те велешки села, преку изградба на патишта, водоводи и подобрување на електро напојувањето.

Носителот на листата на кандидати за членови на советот, Димитар Арбашев, најави борба против  партиските вработувања,  уривање на постоечкиот според него трул систем и создавање на нов.

-Сакаме да го промениме целиот систем, тоа што го живееме секојдневно мора да заврши. Време е компетентни, чесни и вредни луѓе да бидат победници на конкурсите за вработувања, наместо луѓе со партиски книшки. Мораме да застанеме на патот на криминалот, штетата што урбаната мафија ја предизвикува има неповратен ефект врз животната средина и зелените површини. Велес повторно може да биде убав град, со повеќе места за деца и младинци коишто ќе можат да го поминуваат своето слободно време во дружење, спорт и рекреација. Мораме да водиме повеќе грижа за старите и изнемоштени лица кои сега се тотално заборавени. Велес дефинитивно заслужува да има Центар за култура. Време е за промени, време е за црвен Велес, додаде Абрашев.

Тој ја промовираше листата со кандидати за членови на советот на Општина Велес, велејќи дека располага со луѓе со различни професии, медицинари, правници, економисти, инжинери и екологисти но особено рече дека бил горд што имала голем број на работници.  Воедно побара граѓаните мудро да гласале на овие избори затоа што биле клучни за промените што биле неопходни гласајќи за бројот 15.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด