Европскиот парламент ја предлага Русија за државен спонзор на тероризмот

Објавено на 9 декември, 2022 во 16:17

Со резолуцијата на Европскиот парламент, се предлага Русија да стане првата држава на теористичката листа на ЕУ.  На оваа листа се лица, групи и ентитети вклучени во терористички акти и рестриктивни мерки. Резолуцијата на ЕП, која беше усвоена на пленарната седница во Стразбур со 494 „за“, 58 „против“ и 44 воздржани, нема правна сила и е нерегулаторна, но е авторитарна. Европратениците ги повикаа владите на 27-членки на ЕУ да го следат нивниот пример

Европскиот парламент вчера (23.11.2022 година) донесе Резолуција со која „ја признава Русија како државен спонзор на тероризмот и како држава која користи средства за тероризам“. Со тоа, ЕП предлага Русија да стане првата држава на теористичката листа на ЕУ на која се наоѓаат 13 поединци и 21 ентитет.

Резолуцијата усвоена на пленарната седница на Европскиот парламент во Стразбур со 494 „за“, 58 „против“ и 44 воздржани, нема правна сила и е нерегулаторна, но е авторитарна. Европратениците ги повикаа владите на 27-членки на ЕУ да го следат нивниот пример.

Иако Европската Унија за разлика од САД, нема правна рамка за да означи една земја како „држава спонзор на тероризмот“, ЕП со резолуцијата го повикува Брисел да ја воспостави и таму да ја додаде Русија.

Терористичката листа на ЕУ е формирана како дел од својот одговор против тероризмот по нападите од 11 септември 2001 година, преку официјализирање на список на лица, групи и ентитети вклучени во терористички акти и подложени на рестриктивни мерки. Списокот вклучува лица и групи активни во и надвор од ЕУ, но не и држави. Тринаесетте лица и 21 ентитет на списокот се предмет на замрзнување на нивните материјални и финансиски средства во ЕУ.

Европскиот парламент со резолуцијата, како што стои во текстот, „апелира до целиот руски народ не само да одбие да биде вовлечен во оваа војна, туку и да протестира против свирепите воени злосторства врз народот на Украина, извршени од Руската Федерација во името на рускиот народ“.

Европратениците бараат независни истраги за воени злосторства и злосторства против човештвото извршени од Русија.

Намерните напади и злосторства извршени од Руската Федерација врз цивилното население на Украина, уништувањето на цивилната инфраструктура и други сериозни прекршувања на човековите права и меѓународното хуманитарно право претставуваат акти на терор, пишува во Резолуцијата.

Од ЕУ се бара да ја прошири листата на поединци кои се цел на санкциите за да ги вклучи „оние кои се вклучени во присилни депортации, присилни посвојувања на украински деца, нелегални „референдуми“ во регионите Луганск, Керсон, Запорожје и Доњецк и нелегалните „избори“ во Крим и Севастопол, како и сите членови на партиите на државната Дума кои имаат функции во избраните парламенти на сите нивоа, вклучително и на регионално и општинско ниво.

Исто така, во текстот се повикуваат Европската комисија и земјите од ЕУ да работат на воспоставување на сеопфатен меѓународен механизам за компензација, вклучително и меѓународен регистар на штети, и активно да соработуваат со украинските власти.

Што се однесува до платеничката група „Вагнер“ и 141-от специјален моторизиран полк, исто така познат како „Кадиров“, како и други вооружени групи, милиции и одреди финансирани од Русија, Резолуцијата ја повика ЕУ да ги стави на списокот со санкции во групата „терористички“ организации.

Русија не е само држава што го спонзорира тероризмот, туку и држава која користи средства за тероризам. Признавањето на овој факт од страна на Европскиот парламент испраќа јасен политички сигнал. Европа, Европејците не сакаат да бидат пасивни, кога нивниот голем сосед ги прекршува сите хуманитарни и меѓународни стандарди, рече литванскиот европратеник Андриус ​​Кубилиус, кој беше дел од групата европратеници кои инсистираа на усвојување за резолуцијата.

Литванија е една од неколкуте членки на ЕУ, кои веќе донесоа своја резолуција, со која го осудија рускиот „тероризам“. Покрај Литванија, Латвија, Естонија, Полска и Чешка, ваква резолуција усвои и Парламентарното собрание на Советот на Европа и Конференцијата на парламентарните комисии за прашања на Унијата на парламентите на Европската Унија (КОСАК).

И Конгресот на САД донесе ваква резолуција, меѓутоа сè уште го нема потписот на државниот секретар, кој ја носи формалната одлука за признавање на една земја како „спонзор на тероризмот“. Американскиот претседател Џо Бајден одби и донесе конечна одлука да не ја смести Русија на листата земји – државен спонзор на тероризмот, со оцена дека ваквиот потег може да има контраефект и несакани последици за американската поддршка на Украина.

По усвојувањето на Резолуцијата во ЕП, се очекува ЕУ да воведе деветти пакет на санкции, откако Москва стартуваше со жестоки напади со ракети и беспилотни летала, нанесувајќи огромни штети на енергетската инфраструктура на Украина.

Европскиот парламент вчера гласаше и за Извештајот за процесот на проширување, поднесен од известувачот –  хрватскиот европратеник Тонино Пицула. Извештајот ја повика Србија „систематски да се усогласи со рестриктивните мерки на ЕУ и општата политика кон Русија, да покаже напредок во демократијата и владеењето на правото и да ги прифати вредностите и приоритетите на ЕУ“. Во извештајот на Пицула пишува дека ЕУ ќе се преиспитаат сите средства за Србија, особено проектите финансирани според економскиот и инвестицискиот план на Западен Балкан, со цел да се осигураат дека сите трошоци на ЕУ се целосно во согласност со стратешките цели и интереси на Унијата.

Кратко време усвојувањето на резолуцијата, веб-страницата на Европскиот парламент беше погодена од хакерски напад, соопшти претседателката на ПарламентотРоберта Мецола.

Таа рече дека станува збор за „софистициран напад“ од про-Кремљ хакерска група која го нападнала сајтот по гласањето на европратениците.

„Мојот одговор е:#Слава на Украина, напиша Мецола на Твитер.

Првиот прекин на услугите на веб-страницата настанал по гласањето за резолуцијата за Русија рано попладне (околу 13 часот). Нема точни информации колку траел прекинот, но познато е дека по воспоставувањето на сервисот, повторно имало прекини од 15.30 до 16 часот. Мултимедијалниот дел на сајтот и преносот во живо од пленарната седница се одвивал нормално.

Хакерите од про-Кремљ групата Killnet ја презедoa одговорноста за нападот на веб-страницата на Европскиот парламент. Killnet на својот канал на Телеграм напиша дека официјалната веб-страница на Европскиот парламент „спие“ веќе неколку часа.

Таа (веб страната н.з.) може да се разбуди само со помош на колективното извинување на Западот до Русија, се вели во соопштението на Killnet.

Прекинот на дел од услугите на сајтот на ЕП, како што потврди портпаролот  Жом Душ Жилио, настанал преку напад на дистрибуирано одбивање на услугата (DDoS). Најчесто применетиот начин на исклучување на интернет страните е преку DDoS нападите, преку кои веб-локацијата е преплавена со симултани и координирани барања за влез од повеќе компјутери. Ова ѝ отежнува на веб-локацијата да одговори на сите барања, и затоа станува исклучително бавна или целосно недостапна за корисниците.

Хакерската група Killnet е особено активна последниве денови. Меѓу последните напади се тие на сервисите на Старлинк на Илон Маск, кои обезбедија интернет за Украина, а станаа познати по хакирањето на веб-страницата на познатата хакерска група  „Анонимуси“.

Овој напис е изработен во рамките проектот Промовирање на пристап до веродостојни вести за борба против дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด