Сè повеќе млади заразени со корона – вакцинацијата и за нив е најсилното оружје против ковид-19

Објавено на 18 август, 2021 во 12:46

Од прегледите може да се заклучи дека голем дел од младите не обрнуваат многу внимание на протоколите и заштитата, што впрочем се потврди со тоа што најголем процент од заразените биле на концертите во Охрид во периодот пред и по продолжениот викенд за 1 август. За голем дел од нив вакцинацијата е уште тема за која одбиваат да разговараат, со образложение дека се млади и дека кај нив сè ќе помине полесно, што, за жал, кај новиот сој таа теорија не може да ја потврдиме за точна, изјави доктор Бојан Трајковски, вработен во ПЗУ Ординација по општа медицина „Медика Вера“ за „Вистиномер“

Пишува: Мирослава Бурнс

Последниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој ја регистрира состојбата со новозаразени од ковид-19 во земјава, откри интересен податок. За разлика од порано, кога се заразуваа претежно повозрасни лица, во последната недела од следењето на состојбата со коронавирусот, најзастапена е возрасната група на лица од 20 до 29 години. Извештајот се однесува на состојбата во Македонија од 19 до 25 јули и во него се регистрирани 35 млади на оваа возраст кои се новозаразени.

„Вистиномер“ поразговара со експерти од областа на медицината и епидемиологијата, кои дадоа свои видувања зошто младите стануваат сè поизложени на инфекција.

Професорот на Медицинскиот факултет, доктор Драган Даниловски, вели дека причините за тоа што најголем број од новозаразените во посочената недела се на возраст од 20 до 29 години е поврзана со вакцинацијата, односно нејзиниот опсег.Затоа што кај нив сега вирусот е најкомотен, таму наоѓа најширок простор за воспоставување ланци на инфекција! Зошто? Затоа што таа возрасна група остана со најмал опфат на вакцинирање, вели професорот Даниловски.На прашањето како младите од 20 до 30 години го поминуваат коронавирусот откако ќе се заразат, тој вели дека симптомите се претежно лесни.Претежно лесно, како да добиле потешка настинка. И тоа не ги спречува воопшто да се дружат интензивно. А, тоа што потоа ќе заразат свои домашни, родители, баби, дедовци, кому му е грижа? Во општество во кое нема заедништво, солидарност, емпатија, општество кое е збир на индивидуалисти и егоисти, ова е очекувано. Нека ни е за утеха дека и сите други западни општества исто поминуваат. За разлика од Истокот, но тоа е друга тема, за социолози и психолози, вели професорот.Матичните лекари велат дека сè почесто гледаат млади пациенти кои имаат симптоми на коронавирусот во своите амбуланти.Доктор Бојан Трајковски, вработен во ПЗУ Ординација по општа медицина „Медика Вера“, покрај амбулантските прегледи, кои ги спроведува во ординацијата, исто така, е во медицинскиот тим кој оди во домашна посета на пациентите.Сето ова што се случува периодов, беше сосема очекувано и беше прашање на време кога ќе се случи. Поучени од претходните искуства и од сите студии кои сè почесто ги има, постојано апелиравме токму за да го избегнеме постоечкиот бран, но, за жал, дојде побрзо од очекуваното. За разлика од претходните соеви, овој делта сој се покажа особено контагенозен што може да го увидиме и потврдиме и од работата на терен со нашата домашна посета ПЗУ „Медика Вера“, вели доктор Трајковски за „Вистиномер“.Тој додава дека имат значително поголем број прегледи на млади кои доаѓаат со симптоми на коронавирусот.Речиси 40 проценти од пациентите кои ги прегледуваме се млади лица под 20 години и за разлика од претходно, кај нив сега веќе гледаме многу посериозна симптоматологија. Целата симптоматологија е пропратена со бронхопневмоничен наод, честа температура, истоштеност, дијареа, повраќање, нешто што не беше карактеристично толку многу за останатите соеви, ниту, пак, за овој временски период од годината. Од прегледите може да се заклучи дека голем дел од младите не обрнуваат многу внимание на протоколите и заштитата, што впрочем се потврди со тоа што најголем процент од заразените биле на концертите во Охрид во периодот пред и по продолжениот викенд за 1 август. За голем дел од нив вакцинацијата е уште тема за која одбиваат да разговараат, со образложение дека се млади и дека кај нив сè ќе помине полесно, што, за жал, кај новиот сој таа теорија не може да ја потврдиме за точна, ни рече доктор Трајковски.Епидемиологот, доктор Александар Стојанов, поранешен директор на Центарот за јавно здравје Скопје, а на почетокот на пандемијата и член на Комисијата за заразни болести, вели дека и младите и повозрасните мора да се вакцинираат со еднаков опфат за да се избегне трансмисијата на коронавирусот.Недозволиво е наставниците да не бидат вакцинирани, а децата да одат на настава со физичко присуство. Во минатото, кога немавме доволно вакцини пристигнати во земјава, имаше некаква логика да се прават приоритетни групи, односно да се вакцинираат прво здравствените работници најизложени на ризик, па повозрасните. Сега, кога имаме доволно вакцини на располагање, треба да се вакцинираат сите, вклучително и младите, ни рече доктор Стојанов.Институтот за јавно здравје почна да прави и неделни анализи за тоа колку од луѓето што се заразиле или починале, примиле две дози вакцина, а по втората доза поминале 14 дена, доволниот временски прозорец потребен да почне да се создава имунолошката заштита, односно антителата. Оваа анализа ќе се објавува секој петок и ќе се однесува на процентот на вакцинирани меѓу позитивните случаи и починатите од ковид-19 во државата.Во периодот од 6 август до 12 август на територијата на државата 3.497 граѓани се позитивни од тестирани, од кои 450 биле целосно вакцинирани, односно само 12,8 проценти. Голем процент, дури 87,1 процент или 3.047 граѓани од позитивните на ковид-19 не биле вакцинирани. Во периодот од една седмица на територија на државата починале 25 лица со ковид-19, ниту еден од нив не бил вакциниран, известија државните здравствени власти.Министерството за здравство укажува на важноста на вакцинацијата, нагласувајќи дека секоја вакцина која ја имаме на располагање во државата е безбедна, ја намалува шансата од заболување, спречува тешка форма на болеста и штити од смртен исход. Оттаму апелираат граѓаните да се вакцинираат и порачуваат дека само така „ќе спречиме ширење на мутации на Сарс Ков 2“.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด