Еден починат пациент и повторно се затвaра модуларната болница во Велес

Објавено на 3 декември, 2021 во 11:31

Починатиот пациент е на 82 годишна возраст од Велес.

На болничко лекување во ЈЗУ Општа болница Велес се вкупно 28 пациенти од кои 16 се потврдени позитивни, четворица се сомнителни и осум пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување.

-Од денеска се затвaра модуларната болница, пациентите коишто се позитивни на Ковид-19 се трансферираат на Инфективно одделение додека пациентите коишто се негативни но им се продолжува болничкото лекување се на Интерно одделение, соопшти портпаролката на велешка болница, д-р Елена Левкова Ќулумова.

На кислородна поддршка се 13 ковид пациенти.

Во изминатите 24 часа примени се четворица пациенти на болничко лекување и испишани се двајца пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.