Гајдова: Велес,годинава, ќе биде домаќин на повеќе од 10 Амбасадори за време на Европската недела на мобилност

Објавено на 16 септември, 2023 во 16:13
Фото: Славица Гајдова, координаторка на ЕНМ во Велес

Амбасадори се гости додека граѓански организации, детската градинка и други локални институции годинава во партнерство со Општина Велес ги спроведуваат активностите на единаесеттата Европска недела на мобилност. Според организаторот, општината, на годинешната манифестација има како најголем број на активности и учесници така и најголема заинтересираност од страна на претставници на дипломатскиот кор во Македонија.  

Координаторката на манифестацијата Европска недела на мобилност, Славица Гајдова, вчера, даде изјава за Дума.мк и одговори на новинарските прашања од каков вид се програмските активности, кого Општина Велес вклучи во реализацијата и кои гости се очекуваат во градот од петок, 15 до петок, 22 септември 2023 година.

Општина Велес особено внимание посветува на одбележувањето на 22 септември – Светски ден без автомобили. Тогаѓ повторно ќе се случи организираното искачување до „Вршник“. Општината ги кани сите заинтересирани велешани. Збирно место, во петок, 22 септември ќе биде улицата „Димко Најдов“, на јужниот излез од градот, од каде во 16:15 часот ќе започне искачувањето на „Вршник“.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.