Инвазија од лажни профили на градоначалници и кандидати за пратеници, кои завршуваат и на некролози како мртви

Објавено на 24 јуни, 2024 во 15:43

Автор: Убавка Јаневска

Во Велес, последниот таков обид беше поврзан со десетиците партиски активисти на СДСМ, на чии лажно искреирани профили се објави веста за смртта на кандидатот за пратеник на СДСМ, доктор Зоран Арсовски, и тоа во време на официјалната кампања на парламентарните избори.

Педесет лажни профили, за пет години, со личните податоци на Горан Стојановски, актуелен градоначалник на Општина Чашка, го преплавуваа Фејсбук. На нив се објавувани украдени фотографии од личниот профил на Стојановски. И само тие беа автентични, додека, пак, статусите ги пишувале или ги пишуваат луѓе, кои имале за цел да внесат забуна кај граѓаните и кај пријателите на градоначалникот.

Во содржините на статусите, многу често можеа да се прочитаат информации, кои имаа за цел да ги нарушат меѓуетничките односи во локалната заедница, главно составена од Македонци, Албанци и Турци или да го омаловажат градоначалникот, како на лична, така и на партиска основа, како член на СДСМ. Стојановски ги пријавил сите лажни профили во полиција и во Јавното обвинителство, но засега креаторите не се откриени.

Последниот лажен профил на актуелниот градоначалник на Чашка е со датум од 15 март годинава. Тој, истиот ден, со статус ги информира пријателите и граѓаните што се случува.

Во објавениот пост пишува дека му е украден личниот идентитет и дека статусите со навредливи содржини не ги пишува тој, туку непознато лице, кое неговото име и презиме ги напишало со латинични букви.

„Воедно, сакам да ве информирам дека мојот сопствен профил со кирилична поддршка Горан Стојановски е (верифициран автентично од Фејсбук). Доставив барање до МВР веднаш да го испитаат случајот, кој го сторил тоа и кој го контролира лажниот профил со латинична поддршка, кој му нанесува штета на угледот на моето име и презиме како градоначалник на Општина Чашка.

Упатувам барање, и до МВР, и до ОЈО, веднаш да преземат мерки и да го најдат сторителот, и најостро да го санкционираат“, напиша Стојановски.

ПЕТ ГОДИНИ ЛАЖНИ ПРОФИЛИ НА ИНТЕРНЕТ

Деновиве, Јасно.мк, на оваа тема разговараше и со градоначалникот, па го прашавме дали можеби e откриен сторителот на последниот негов лажен профил, има ли лични сомнежи за евентуален сторител и како успева да се справи со дезинформациите и особено со навредите што му се упатени?

„Во изминативе пет години се соочувам со инвазија од лажни профили на интернет. Сите се пријавени во полиција. Досега нема епилог со откриен или осомничен. Се сомневам за авторите на некои статуси, но за сигурно да тврдам, потребни се докази. Особено за статусите што содржат навредливи содржини. Воопшто не е едноставно да се читаат.

Исто така, опасни и тенденциозни се статусите со кои се прават обиди да се нарушат меѓуетничките односи во локалната заедница. Мора да потенцирам дека, како одговорен и совесен граѓанин, тие ме загрижуваат. Локалната заедница, во која ја извршувам функцијата, е мултиетничка и воопшто не е потребно преку дезинформации да се подгреваат тензии, рече Стојановски.

Градоначалникот додава дека засега, со помош на пријателите и вработените во Општина Чашка, бргу го откриваат овој вид злоупотреба на социјалните мрежи, па реагираат преку статуси, со цел да спречат дезинформациите да бидат прочитани од голем број граѓани.

Освен за нанесување штета на угледот на личностите, за политички пресметки, како во партиите, така и меѓу нив, и за подгревање меѓуетнички тензии, социјалните мрежи се и дувло за ширење морбидни, стресни и нечовечни дезинформации. Сѐ почесто, како од шега, на Фејсбук може да се добие покана од профил на луѓе, пријатели или познаници, со објава на статус за нивна смрт.

ЛАЖЕН НЕКРОЛОГ НА ДОКТОР И КАНДИДАТ ЗА ПРАТЕНИК

Во Велес, последниот таков обид беше поврзан со десетиците партиски активисти на СДСМ, на чии лажно искреирани профили се објави веста за смртта на кандидатот за пратеник на СДСМ, доктор Зоран Арсовски, и тоа во време на официјалната кампања на парламентарните избори.

Креаторот создал безброј лажни профили на пријатели или партиски колеги на д-р Арсовски, со објавени статуси дека жалат за смртта на својот колега или пријател. Овие лажни профили побараа пријателство на Фејсбук од стотици велешани на 5 маj, годинава.

Доктор Арсовски, специјалист хирург и ортопед, како и директор на Општата болница во Велес, се најде и на интернет-некролог.

„На ден Велигден да правиш лажни профили и да споделуваш лаги е грев, резил и дно. Пријавувајте го лажниот профил со моето име и презиме запишано на латиница,“ напиша велешанка.

Сопартијците на Арсовски први алармираа за лажниот профил. Едни почнаа да споделуваат информации дека, не тие, туку лажен профил со нивното име и презиме нудат пријателства со  дезинформацијата за смртта на директорот. Сепак, работата не застана тука, профилите се множеа.

„На гнасотиите им нема крај, гнасно, морбидно… Ве молам, пријавете и блокирајте го овој профил, не е мој! Која мизерија!“, напиша велешанка.

Во коментарите, сите граѓани на Велес го осудија чинот, не штедеа погрдни зборови и пцости.

По неколку дена, сите лажни профили молскавично исчезнаа, како што молскавично и се појавија.

Лекарот и директор на велешката болница ги видел новоотворените профили, но не сакаше да го коментира страшниот статус упатен на негова адреса. Тој, за Јасно.мк, изјави дека не сакал дополнително да го трауматизира семејството, особено децата. Затоа не ги пријавил дезинформациите во полиција.

МОРА ДА СЕ СТОПИРААТ ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ

И не само политичари, туку и други познати личности во државава се прогласуваат за мртви додека се живи.

Аналитичарот Петар Арсовски е злоупотребен во реклама што кружеше на интернет. Тој не ја пријавил злоупотребата во МВР, туку одлучил да бара заштита за злоупотребата на лични податоци и за дезинформациите надвор од државава. Поточно во централата на Фејсбук, во САД, од каде што директно реагирале и ги изгаснале страниците што извршија директен атак врз него.

Арсовски, за тоа што им се случува на политичарите, вели дека тоа се ситуации кога најчесто политички опоненти сакаат да импутираат ставови, кои се различни од тие на ривалите, со цел да нанесат директна штета на кариерата или на шансата за избор за време на изборни процеси.

Тој смета дека во интернет-просторот, јавната свест на граѓаните во Македонија е ниска.

Иако смета дека тешко се постигнува заштита во интернет-просторот, Арсовски препорачува граѓаните да ги следат профилите на социјалните мрежи и да не се откажуваат од пријавување на дезинформациите и злоупотребите во МВР, во Оддел за компјутерски криминал, како и во Јавното обвинителство.

Приказната е превземена од Јасно.мк.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด