Истрага против дилер на дрога од Велес, обвинителството побара притвор

Објавено на 29 ноември, 2021 во 11:08

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против еден велешанец за кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ од член 215 од Кривичниот законик.

Осомничениот, во дворот од куќата на неговата баба каде тој повремено престојувал, неовластено поради продажба држел 420,6 грама наркотична дрога, марихуана. Дрогата била спакувана во едно најлонско кесе коешто осомничениот го чувал во метално буре во дворот. Полициските службеници од СВР Велес кесето го пронашле при претрес.

„Со оглед на тоа што осомничениот веќе е осудуван за исто кривично дело и дека во текот на истражната постапка треба да се сослушаат сведоци кои се во роднинска врска со него, Основното јавно обвинителство Велес, оцени дека е оправдан стравот осомничениот да го повтори кривичното дело и да влијае врз сведоците. Од тие причини јавниот обвинител до судијата на претходна постапка на Основен суд Велес достави предлог за определување мерка притвор против осомничениот,“ пишува во соопштението на ОЈО Велес.

​Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.