Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

DREKSEL fin

Пo завршување на колективниот платен годишен одмор за најголем дел од околу 5.000 работници во германската фабрика „Дрекслмајер” во Кавадарци беа пуштени на колективен платен годишен одмор тие како превентива од Ковид-19 не се враќаат на работа.

Освен инфективното заболување и епидемијата причина се и откажаните нарачките на автомобилските компоненти што во прецизен временски период им се испорачуваа на клиентите на компанијата. Ако нема нарачки од автомобилската индустрија невозможно е да се реализира производствениот процес кој не произведува залихи.

-Веднаш штом нашите клиенти ќе започнат со нарачки на автомобилски делови, соодветно ќе ги рестартираме производствените капацитети, соопштија од германската компанија.

Почетокот на работниот процес воглавно го диктираат развојот на ситуацијата со светската пандемија како и потребите на автомобилската индустрија. Дотогаш периодот на мирување, „Дрекслмајер” ќе го искористи за подготовки за евентуален почеток на производството со план и начин на работа што обезбедува максимална заштита на здравјето и безбедноста на вработените.

Во „Дрекслмајер” работат над 5.000 работници од повеќе општини во вардарски плански регион а меѓу нив и од Велес како и од Прилеп./А.Д

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново