„Мора да ги спасиме децата од ова зло“, дезинформации за сексуалното образование во училиштата

Објавено на 20 февруари, 2024 во 11:48

Една од мајките, за разлика од другите револтирани родители, опширно објаснува зошто овие теми во 21 век не трeба да бидат табу: „Видете, во некои држави, девојчињата се срамат да си купат влошки. Менструацијата е табу-тема, замислете! Се чудите, претпоставувам. Си викате, добро е, ние сме понапредни. Ама како што вие размислувате за мастурбацијата и за хомосексуалноста, ним, исто така, им се чини темата за менструацијата, нешто срамно, а нам нормално.“

Автор: Убавка Јаневска

„Јас, 33 години предавав биологија во 8 и во 9 одделение, па морав да ги избирам зборовите кога учевме за репродуктивни органи и полово размножување, а сега во прво одделение учат сѐ, па и за секс… а од родителите ретко некој да реагира, сите грчат рамења, па тоа е велат, што можеме ние, така одлучиле, ејјј да не верува човек што слуша“, пишува загрижен наставник под статус објавен на Фејсбук на претседателка на граѓанско здружение со наслов „Мастурбација и хомосексуалност во наставните материјали“.

Статусот е објавен на 2 септември годинава, со порака од авторката, во која родителите на учениците се предупредени дека децата уште од мали нозе ќе учат за секс, што е страшно и незамисливо. На тој начин, тие влијаеле врз учениците да почнат со секс наместо да ги учат попаметни работи.

„Читајте сѐ, не само подвлеченото“. Виралноста на статусот директно му ја обезбедиле  385 читатели, кои, освен што оставиле трага преку добропознатите фејсбук-алатки за поддршка на авторката, дури и 175 пати го споделиле.

Тука и почнува официјалната приказна, односно воведувањето сексуално образование во училиштата е една од најдискутираните теми во земјава, каде што до неодамна и зборот „секс“ се сметаше за табу-тема. Адолесценцијата е период во животот на младите, каде што тие поминуваат низ личен и емотивен развој, па на некој начин треба да им се помогне за да се насочат.

Со воведувањето сексуално образование во училиштата, во Северна Македонија почнаа да се шират низа дезинформации, кои имаат за цел да ги доведат родителите и учениците во заблуда за потребата од вакво образование во воспитно-образовните установи. Дополнително, и младите неретко не се сигурни дали некое тврдење што го слушнале или прочитале некаде, а кое е поврзано со сексот или со личните односи со другите лица и околината, е вистина или мит.

Сепак, тоа дополнително го предизвикува гневот кај родителите.

Огромен револт кај родителите за воведување сексуално образование

„Мора да се преземе нешто под итно, секој нормален човек треба да ја поддржи борбата за децата и иднината, ќе нѐ колнат еден ден ако молчиме“. Мора да се организираме поактивно… ако не се бориме за децата, зошто ни е животов…“. „Мора организирана акција на сите! Ова не смее да помине! Мора да ги спасиме децата од ова зло!“, „Не 10.000 и 1.000.000 ако треба против овие, а и приватни тужби треба да им поднесеме, вели една револтирана мајка.

Само една читателка коментира и се обидува да го соопшти нејзиниот став, сосема различен од другите над педесетина, во кој, како мајка на петгодишно дете, им потврдува дека ќе успееле во намерата да соберат и многу повеќе потписи за кои смета дека биле резултат на немоќта да ја разберат суштината.

„Што е погрешно во тоа да не им се доделуваат родово стереотипни улоги на децата? Тоа значи дека не готват само женските, туку и машките, не коваат шајки само машките, туку и женските. На тоа се мисли. При формирањето на групите, да се обезбеди баланс во однос на полот. Што значи, групата да е составена од приближно ист број момчиња и девојчиња. Интеркултурализам еднакво на спојување култури, мешање. Етика еднакво на наука за моралот. Родово и етички/културно сензитивни, се мисли на сето она што го оптоварува нашето секојдневие, и од тие примери, децата да научат како треба рамноправно да се третираат меѓусебно, реагира мајката.

Во однос на табу-темите. Ако се табу-теми, мора ли да останат табу засекогаш? Тоа што некому му е срам да зборува за нешто, дали значи и дека не треба да се знае? Треба ли децата кога во реалноста ќе се соочат со сè што е наведено, да немаат поим што е тоа? Затоа што сето тоа е дел од човечката природа. Ако знаат што е хетеросексуалност и хомосексуалност е лошо? Ќе затвораме очи дека хомосексуалци не постојат, дека тоа е појава на 21-от век? Или дека авторите на програмата го измислија поимот?“

Таа уште додава:

„Видете, во некои држави, девојчињата се срамат да си купат влошки. Менструацијата е табу-тема, замислете! Се чудите, претпоставувам. Си викате, добро е, ние понапредни сме. Ама како што вие размислувате за мастурбацијата и хомосексуалноста, ним, исто така, им се чини темата за менструацијата, нешто срамно, а нам нормално.“

(https://www.facebook.com/gordana.godjo/posts/10218225140858467)

Поточно сите коментари во кои читателките и читателите изразуваат револт се насочени кон Сеопфатното сексуално образование (ССО) да биде дел од наставната програма во основните и во средните училишта во државата, кое од 2009 година го застапува ХЕРА – Асоцијација за здравствена едукација и застапување. ХЕРА се залага сексуалното и репродуктивно здравје и права да не бидат табу, како дома, така и во училиште.

Младите немаат основни познавања

„Во нашето формално образование, само 13 проценти од учениците учеле за кондом, а едвај 2 проценти за орална контрацепција. Најчестата причина за лошата здравствена состојба кај младите е неинформираноста, особено за нивното сексуално и репродуктивно здравје. Училиштето е клучно за развојот и информирањето на младите, а со тоа и вистинското место каде што тие треба да научат како да се грижат за своето здравје. Недостигот од соодветни информации е една од главните причини и за дискриминацијата, насилството, омразата и силеџиство во училишната средина“, ова се резултати од истражувањето на ХЕРА.

Во спроведено истражување за можностите за информираност на учениците од областа на репродуктивното здравје и неговата заштита во училиштата податоците говорат за голем број теми, кои се малку или воопшто не се обработени, а меѓу нив и првиот сексуален однос, употребата на контрацепција, заштитата од сексуална злоупотреба и хетеросексуалните, хомосексуалните и бисексуалните односи.

Откако ја создаде веб-страницата, за љубовта не треба да се зборува само по часови. Во 2011 година усвоена е и Рамка за сеопфатно сексуално образование по што ХЕРА изготви и Прирачник за наставници во основните училишта за теми од СРЗП. Бидејќи препораката за пилотирање на Сеопфатното сексуално образование во училиштата остана само на хартија, оваа Асоцијација, заедно со уште 47 граѓански организации, потпишаа Декларација за сеопфатно сексуално образование, а во предизборието во 2016 година, 10 политички партии ветија поддршка во унапредувањето на овие теми во формалното образование.

За да се обезбедат одговори на прашањата што им поминуваат на младите низ глава, во 2015 година развиена е и програма за неформално Сеопфатно сексуално образование составено од седум компоненти: род, сексуално и репродуктивно здравје (ХИВ, СПИ и контрацепција), граѓански аспекти, задоволство, врски и односи, насилство и различност. Програмата ја спроведуваат акредитирани врснички едукатори, кои заедно со своите врсници учат сè што треба да се знае за Сеопфатното сексуално образование „од А до Ш“.

Во 2018 година формирана беше работна група во Бирото за развој на образованието за подготовка на модели за пилотирање на ССО во формалното образование. По одлуката на Владата на РСМ за пилотирање на Сеопфатното сексуално образование како изборен предмет во четири основни училишта, во 9-то одделение, во декември 2019 година, заедно со Бирото за развој на образованието, обучени се и првите 15 наставници, кои од септември 2021 година, беше планирано да го пилотираат ССО во нивните училишта, кога беше подигната и првата веб-страница за Сеопфатно сексуално образование во државата.

Текстот е превземен од порталот Јасно.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด