Почина маж од Ковид-19 во велешка болница

Објавено на 6 декември, 2021 во 11:54

Починатиот е на 71 годишна возраст од Велес, со ковид пневмониа и хронична бубрежна слабост.

Во ЈЗУ Општа болница Велес вкупно се хоспитализирани 28 ковид пациенти од кои потврдени позитивни се 18, еден пациент е сомнителен и седум пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување. Во изминатите 24 часа примени се двајца пациенти на болничко лекување.

-На кислородна поддршка се 13 пациенти, соопшти портпаролката на велешка болница, д-р Елена Левкова Ќулумова.

На Инфективно одделение се лекуваат 23 пациенти и на Интерно Б одделение пет пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.