Почина маж од Ковид-19 во велешка болница

Објавено на 15 февруари, 2022 во 14:49

Починатиот бил на шеесет и осум годишна возраст од село Облешево, Кочани.

Во трите одделенија на велешката болница вкупно се хоспитализирани 49 пациенти од кои 39 се потврдени позитивни, двајца пациенти се сомнителни и осум пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување.

-На Инфективно одделение се лекуваат 29 пациенти, на Интерно Б одделение пет и на Физикала Ковид одделението 15 пациенти. Од болничките пациенти на кислородна поддршка се 20, соопшти портпаролката на ЈЗУ Општа болница Велес д-р Елена Левкова Ќулумова.

Во изминатите 24 часа на болничко лекување примени се пет пациенти од кои тројца се префрлени на Физикална – ковид одделението, додека испишани од болничко лекување како оздравени се осум пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.