Полицијата на дружење со велешани(Фото галерија)

Објавено на 30 април, 2022 во 15:18

Се дружеа денеска македонската полиција и граѓаните на настан што се одржа во Младински парк во Велес. Четири часа граѓаните имаа можност да ја погледнат опремата, транспортните возила, мотори и помагала на полицијата. Тие беа изложени пред јавноста. Полициските службеници разговараа и одговараа на прашања на граѓаните за што им служи опремата и како ја употребуваат.

За децата беше најинтересно да се влезат во возилата, да е качат на полицискиот мотор и да се фотографираат додека со беа подигнувани во воздух со јаже на интервентната полициска единица.

Возрасните граѓани присуствуваа и на борба што како кондициона вежба ја имаат полициските службеници.

На настанот особено внимание предизвика присуството на елитните единици на МВР и користењето на нивната опрема.

На одржувањето на настанот во Велес со кој се одбележа 7 Мај, Ден на македонската полиција присуствуваше и Државниот секретар на Министерството за внатрешни работи, Магдалена Несторовска. Таа заедно со началникот на Секторот за внатрешни работи Велес,  Славчо Бојковски како и заменик градоначалникот Коста Нојков ги посети сите штандови на кои беше изложена полициската опрема и ги проследија демонстрациите на борби од страна на полициските службеници.

Убавка Јаневска

Фото галерија

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.