Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

praski fin

Росоманци извезоа три милиони килограми праски во Русија и очекуваат во периодот што следи извоз од уште два милиона килограми. Откупот се врши на неколку пунктови.

Според Здружението „Росоманска долина” росоманските производители на праски на домашниот пазар исто така продале околу три милиони килограми од овој вид овошје додека во домашните преработувачки капацитети биле преработени околу милион килограми праски.

Во овоштарниците во Росоман сега се бере сортата „крес хевен” што на пазарот дома се продава за цената од 18 до 20 денари за килограм.

Овоштарите истакнаа дека за разлика од претходните, годинава, намален е пласманот на праски на Косово.

Во Росоманско со праски се засадени околу 700 хектари површина./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново