Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

SovetniciSDSM fin

Советот на општина Велес , на денешната седница, ќе донесе Одлуки за одвојување на финансиски средства за учество во добиени проекти на Општина Велес со кои, според советничката група на СДСМ и коалиционите партнери, ќе се решат дел од децениските проблем на граѓаните на општина Велес.

- Благодарение на одобрен проект од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој преку мерката 321 за рурален развој ќе се асвалтира патниот правец кон с. Сливник од двете страни, и изградба на улици во с. Сливник. Преку проектот финансиран од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ќе биде асвалтиран постоечки пат до локалитетот Пешти. Исто така Преку проект финансиран од ЕУ преку ИПА програмата од Светска банка Велес ќе добие прва иновативна туристичка акција во државата – Смарт езеро Младост. И последен проект кој што на оваа седница ќе биде усвоен е проектот финансирање од UNDP Велес без бариери ќе бидат нивелирани тротоари на 15 локации во градот со цел да се подобри урбаната инфраструктура за лицата со ограничена мобилност, рече Стево Крстевски од советничката група на СДСМ и коалиционите партнери.

Станува збор за проекти за кои Советот на Општина Велес ќе одвои околу 15 милиони денари. Реалзацијата на проектите се очекува да започне веднаш а да завршат до крајот на 2019 година.

Според локалната власт со овие одлуки се решаваат дел од проблемите со кои се соочуваат граганите на општина Велес. Тие најавија дека и понатаму ќе работеле во насока на донесување на решенија со цел за подобрување на квалитетот на живеење на граѓаните во општина Велес./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново