Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

 

Maksim fin

Пратениците во Собранието на Република Северна Македонија едногласно со 81 глас „за“ го избраа Максим Ацевски за главен државен ревизор откако беше предложен од собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата. Ацевски даде свечена заклетва според која професионално, одговорно и транспарентно ќе го раководи Државниот завод за ревизија.

Максим Ацевски е дипломиран економист од Велес со осумнаесет годишно работно искуство во ДЗР. Претходно тој тринаесет години беше раководител на одделението за финансии и буџет на Општина Велес и на Подрачната единица на Министерството за финансии во Велес.

Како експерт за отчетно, транспарентно и одговорно работење Ацевски во последната деценија ги јакнеше капацитетите на граѓанските организации и особено на државната администрација во делот на јавните набавки.

Ова е втора значајна функција на државно ниво на која во моментов се наоѓа велешанец откако за заменик претседател за економски прашања, во актуелната Влада, беше именуван стопанственикот Кочо Анѓушев./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново