Во велешка болница 16 ковид пациенти на кислородна поддршка

Објавено на 10 декември, 2021 во 13:24

Во ЈЗУ Општа болница Велес вкупно се хоспитализирани 28 пациенти од кои потврдени позитивни се 15, четворица се непотврдени и девет пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување.

– Во изминатите 24 примен е еден пациент на болничко лекување и еден пациент позитивен на Ковид-19 со ковид пневмонија е пренесен во приватна болница, соопшти портпаролката на велешка болница, д-р Елена Левкова Ќулумова.

На кислородна поддршка се 16 пациенти.

Од болничките пациенти на Инфективно одделение се лекуваат 21 и на Интерно Б одделение седум пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.