Бензините поевтини за 2 денари, цената на дизелот останува иста

Објавено на 11 август, 2022 во 12:49

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,34% во однос на одлуката од 8.08.2022 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 4,114%, кај дизелот за 2,263%, кај екстра лесното масло за 3,513% и кај мазутот намалување за 1,290%.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 2,00 ден/лит.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Мазутот М-1 НС не се менуваат.

Од 12.8.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

* Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 – 88,00 (денари/литар)
* Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 – 90,00 (денари/литар)
* Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 90,00 (денари/литар)
* Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 85,50 (денари/литар)
* Мазут М-1 НС – 52,786 (денари/килограм)

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.